Krásny deň vám prajem priatelia. V minulom blogu som uviedol názov: Bojové umenia ako umenie sa báť. Budem v tom pokračovať viacej na telo. Pozývam Vás na prechádzku o vnútornom a vonkajšom bojovaní. 

Pokiaľ by mal niekto pocit, že sa ho téma bojových umení netýka, možno ho vyvediem z omylu. Riadna výzva hneď na začiatku, však? 🙂

– Zažívate momenty, keď by ste si radi niečo dovolili, a nedovolíte si to?
– Cítite sa niekedy ako obeť? 
– Povedal Vám niekedy niekto, že spravil čosi len kvôli Vám, alebo že sa pre Vás nejako obetoval? Nechali ste sa na to chytiť?
– Zažili ste v svojom živote porušenie intimity? Ešte ste to nevyliečili? Nemali ste možnosť zažiť opačnú skúsenosť v realite ( to kde by ste si ustáli hranice)?
– Potrebujete byť stále Tí dobrí a dokonalí, alebo naopak sa Vám nedarí byť milý a príjemný?
– Máte v sebe hlasy, ktoré Vás kritizujú za Vaše telo a sexualitu?
– Vediete s partnerom/kou nekonečné debaty, kde sa vyhýbate tomu o čo naozaj ide? A potom sa vo Vás zdvíha hnev a pocity márnosti, že sa to nikdy nezmení? Alebo stále dúfate v zázračnú zmenu a záchranu z vyšších sfér?

– Viete už čo chcete, ako a napriek tomu ste nespravily TEN krok?
– alebo sa proste nevedomky vyhýbate zisteniu a precíteniu si toho čo naozaj chcete z hĺbky svojho tela a duše, sami pre seba, bez ohľadu čo na to Tí ostatný?

Tak, vážený čitatelia, hľadáte v sebe kvalitu “vnútorného bojovníka, bojovníčky”. (aby som si to zjednodušil, dovolím si písať v mužskom rode). Teraz je moderné to nazývať napr. “postaviť sa za seba”, byť skutočným mužom či ženou. I keď ani sv. Peter vlastne nevie čo to je. Možno preto, že sa nikdy neinkarnoval, rozumej pod tým – nenarodil sa do mäsa a krvi. 

Pôjdem na to kuchynsky. Zákon zachovania energie hovorí, že E sa nedá zničiť a prirodzene je stále v nejakom pohybe. Vlní sa totiž potvorka. Je neposedná ako zvedavé malé dieťa. Až sa trasie od vzrušenia byť v kontakte s niekým alebo niečím. Spoznávať.  Ak sa jej budete snažiť prikázať sedieť a nehýbať sa, to je rovnaký princíp. Proste ju “nedáte na ľad” do chladničky na dobu, kedy to bude VÁM vyhovovať aby tu bola 🙂 Je to princíp tvorivosti, sexuality, životnej energie, zvedavosti, kontaktovania sa s tým čo ma zaujíma a priťahuje. Pohyb. Pocity. Emócie. E- motion = energia v pohybe tečúca cez svaly. A naše vnútorné povolenie si spraviť ten krok a prejaviť sa.

Takže nejakú energiu máme všetci. A každý máme nejaké potreby. Dýchať, piť, jesť, spať, hovoriť, načúvať a byť vypočutý, dívať sa a byť videný, dotýkať sa a byť dotýkaný. Milovať sa, milovať a byť milovaný. Sexovať. Naplniť tieto svoje základné potreby, ktoré  dávajú vnem že sme dostatočný a život dáva zmysel. Bodka.

Pokiaľ ste zažili, že niečo z toho Vám bolo odopreté a zakázané, čiže dané do polohy “vina, hanba, zahanbenie”, tak vedome alebo nevedome bojujete o svoju “hodnotu a miesto”. Máte nejaký svoj spôsob (vzorec), ako toto dosiahnuť. Prečo? Pretože energiu nemôžete len tak odložiť do sáčku a dať “na ľad”. 

Žijeme v dualite. Mužské a ženské, tmavé a svetlé…bla bla bla. Už je to takmer otrepané mudrovanie. To, čo je na tom ešte zaujímavé – “dobré a zlé”. Vedomé alebo nevedomé použitie Sily ( životnej energie). Zdravá alebo zraňujúca agresia. Prejavená alebo potlačená. Ááá, prihorieva. 

Človek, ktorý vedome vníma svoje potreby a ich priamo, jasne a včas komunikuje – berme ho ako človeka, ktorý sa vie “za seba postaviť”. Je úctivý k ostatným, lebo v prvom rade ctí svoje vlastné potreby tela a duše. Je prispôsobivý životu v tomto zmysle uctenia si seba. Vie, že sa môže rozhodnúť použiť fyzickú či psychickú silu empaticky a stále za seba. A preberá za to zodpovednosť, lebo chápe princíp. Že by to inak celé – pocity, naplnenie svojho sna, … – hodil na niekoho alebo to chcel niekomu vytrhnúť. 

Takýto človek sa uspokojí iba s reálnym, skutočným fyzickým realizovaním SVOJHO sna, ktorý ho reálne robí šťastným, silným a cesta k nemu autentickým. To je ďalšia časť moderného hľadania – byť autentickými. Lebo je to – priznajme si – sexi. A to čo je sexi má vždy dostatok energie a priťahuje nás. 

Má to však háčik – autenticita je nesporne spojená s fyzickým telom. A teda tým, ako sa cez neho prejavujeme. Čo máme povolené. Máme povolené i to, čo ostatný môžu považovať za zlé? Dokážeme povedať nie, spraviť niečo úplne inak než to robili ľudia u nás v rodine či blízkom okolí? Dokážeme byť slobodne silný, priamy a sexuálny alebo je to príliš? 

Ešte raz – autenticita a množstvo dostupnej energie sú priamo spojené s vedomím tela a telesnosti. Fyzickým prejavením sa CEZ TELO a nie myslením! Alebo teda, je závislá od nášho prijatia svojho tela a jeho “oblečenia si”. V tanci, speve, tantre a i bojových umeniach dochádza k takzvanému kontaktu s realitou. Teraz sa budem venovať bojovým umeniam, pretože tie do tohoto prinášajú ešte úplne iný rozmer. A to potrebu naučiť sa spracovať situácie, ktoré nás priamo ohrozujú, nedávajú nám možnosť sa IBA tváriť že je všetko “v pohode”. To znamená, učia nás konfrontovať sa s reálnou životnou potrebou – nájsť si svoj postoj k agresii, tomu animálnemu v nás. Buď to dokážeme prijať – že sme ľudské zvery – alebo budeme stiahnutý či príliš agresívny. Inak povedané – bojové umenia nás učia uvedomiť si a chrániť si vlastné hranice v prítomnom okamihu. 

Pretože z reálneho života sa do cvičenia iba prenesú (sa tu prejavia, odzrkadlia) situácie ako: ” je to v pohode”, “mne je to jedno”, “ja neviem”, “som zmätený/á”, “možno, asi, trochu”. Všetko sú to nejasné, vyhýbavé odpovede, kedy nepreberáme zodpovednosť za jasnú momentálnu odpoveď, ktorá by bola ÁNO alebo NIE. A takto sa zbavovaním zodpovednosti za jasnú odpoveď snažíme zbaviť i tej energie, ktorá nami prúdi. Ale to neeejde 🙂

Ak ste išli niekedy na stretnutie keď sa Vám ale že fakt nechcelo, len aby sa nepovedalo. Objali sa s niekým, s kým ste to tak necítili. Prijali prácu či kontrakt s ktorým ste vnútorne nesúhlasili. Mali sex i keď ste to tak práve nemali, či si dali bozk, podali ruku keď by ste radšej mali vzdialenosť. Toto všetko hovorí o nectení si svojho cítenia a hraníc, ktoré sa prejavia pri cvičení s partnerom. Alebo si nedovoľujete nechať sa pritiahnuť tam, kde s Vami svet flirtuje. V skratke – ak nie ste autentický v bežnom živote a komunikácii. Zareagujete neskoro, nesprávnou technikou, z hlavy, alebo z prehnaných emócií. Neadekvátne.

V bojových umeniach sa pri cvičení (sparingu) s druhým prejavia všetky Vaše životné postoje, presvedčenia, to kde reálne ste. Totálne a jasne. To, aký máte životný štýl – utekať, útočiť, zamrznúť. Aký máte vzťah k sile, jej miere použitia, načasovaní. Či ste ochotný a schopný reagovať na to čo k Vám prichádza včas, alebo máte tendenciu neveriť tomu čo sa deje 🙂 našťastie tu dochádza k rýchlemu uvedeniu do reality – dostanete po “čumáku” alebo sa ocitnete v nejakej nepríjemnej pozícii s rukami “za chrbtom”. 

Akýkoľvek životný postoj k sebe a svetu je tu jasne čitateľný. Ak iba hráte, nefunguje to. Ak máte zábranu “vlastniť a použiť” silu – dostanú Vás Vaše vlastné zábrany v podobe sparing partnera. Môžete hrať hru na tých chápajúcich a milých koľko chcete – tam kde je potrebné prejaviť svoju vnútornú silu cez svoje telo a hlas – tam budete vyzvaný k prebratiu zodpovednosti za to, keď to neurobíte. Skúste tu zahrať obeť – buď s Vami nebude chcieť nikto cvičiť (veď načo), alebo Vám niekto ako odpoveď na Vašu skrytú agresiu dá jednu po nose. Že akú skrytú agresiu?

Predstavte si že akékoľvek vnútorné pocity sa dajú vyjadriť telesným gestom. To je to, čo si často ako spoločnosť nedovolíme. Vyzerať práve tak, ako sa naozaj cítime. Takže, skúste nájsť či si nacítiť aké telesné gesto či akciu predstavujú tieto potlačené pocity:

Frfľanie, Tichá domácnosť, podpichovanie, ironizácia, pravidelné meškanie či zabúdanie na niečo, vyhováranie sa, tlačenie koho si do niečoho. Toto všetko sa prejaví ako buď zle načasovaná technika či nesprávne prevedená. Buď je niečím málo alebo priveľa. Chápete? Sú to medzi iným spôsoby ako zahanbujeme druhých, snažíme sa nevedomky na nich “postaviť”. V kontexte reality Láskavých bojových umení sa učíme cez kontaktovanie sa so Silou žiť v mieri, lebo sme priamo a hrdo prijali svoju zodpovednosť za to ako narábame si Silou. Silou slova, dotyku, prejavenia sa či neprejavenia sa včas.

Toto všetko sa postupne cez “zažívanú skúsenosť” stáva našim novým štýlom. Autentickosť, vnímanie načasovania a miery / intenzity. Hravosť. Prenáša sa to do reálneho každodenného života, pretože to reálne zažívame v hmote. Hmotný prejav je napríklad hlas a pohyb. Myšlienky a myslenie žije zo zemskej energie, čo je energia tela. Takže ak priveľa myslíme vykrádame telo ako špajzu počas štátnych sviatkov, ktoré ale trvajú príliš dlho. 

Musíme si vybrať, ako chceme od teraz ďalej žiť. Ak má niekto problém so slovom “musíme”, a chce skúšať nejaké výhrady že: “veď nič nemusím, iba umrieť”… Mno, je to detinské. Musíme prebrať za seba zodpovednosť, pokiaľ chceme žiť svoj život. Dospelý človek sa s týmto zmieri, dokonca sa teší a raduje. Pretože má k dispozícii tvorivú energiu. Sami sa môžeme rozhodnúť ako ju použijeme – vždy keď niečomu povieme áno inému musíme byť schopný povedať nie. Všetko niečo stojí, nedá sa byť “tak trochu tehotný”. Však? 🙂 Buď je žena tehotná alebo nie, tak trochu tehotná je detský štýl žitia. a na jeho základe si potom priťahujeme partnerov a situácie. Ako by povedali indiáni z románov: Howgh.

Stačí múdrostí na papieri, ak chcete spoznať kde ste, čo si o sebe myslíte a ako cítite; skutočne niečo zmeniť, a nie sa iba tváriť že chcete – choďte si to vyskúšať na tréning kde učia princíp Láskavého bojovníka / bojovníčky. A držím Vám palce pri tom, aby ste k sebe v momentoch kontaktovania sa s realitou telesnosti boli k sebe láskavý.

Srdečne

Marek Bohunický

Všimnite si, ako sa v cvičení odráža náš životný štýl a naopak ako môžeme pomocou cvičení v hmote tela meniť svoje navyknuté vzorce správania:

– učíme sa znovu a znovu dôverovať múdrosti tela a svojho cítenia namiesto myslenia a snahy niekoho “ukecať” svojimi múdrosťami či vtiahnuť do emočných vzorcov

– myseľ konečne dostáva príležitosť byť ticho a pozorovať, namiesto stále verklíkovať nejaké ne-zmysly z éteru, pretože je konfrontovaná. Keď začneme byť veľmi mysliaci a filozofujúci, zasekávame sa v pohybe a nestíhame byť tu a teraz = stratíme koordináciu, rovnováhu a spojenie s partnerom

– partner nás svojimi akciami vedie do telesných polôh a situácií, ktoré si sami nevymyslíme = ak spravíme pohyby ktoré sme nikdy pretým nerobili, učíme sa byť načúvajúci a prijímajúci to čo je

– na úrovni mozgu a nervového systému sa dejú obrovské zmeny – mozog doslovne splastičnieva, a začína v nás voľnejšie tiecť energia

– zvyšuje sa naše vnímanie toho, kde energiu v sebe potláčame a prípadne kde sa hráme zbytočne na väčších než sme, pretože tak si iba myslíme že to “dáme” realita potvrdí ako na tom vlastne sme 🙂

– stávame sa autentickejšími, pretože reagujeme v reálnom čase na reálnu situáciu, bez prechádzajúcej prípravy (netušíme čo partner prinesie do telesnej  a emočnej komunikácie a ako na to budeme my reagovať)

Toto všetko sa postupne cez “zažívanú skúsenosť” stáva našim novým štýlom. Autentickosť, vnímanie načasovania a miery / intenzity. Hravosť. Prenáša sa to do reálneho každodenného života, pretože to reálne zažívame v hmote. Hmotný prejav je napríklad hlas a pohyb. Myšlienky a myslenie žije zo zemskej energie, čo je energia tela. Takže ak priveľa myslíme vykrádame telo ako špajzu počas štátnych sviatkov, ktoré ale trvajú príliš dlho. 

Musíme si vybrať, ako chceme od teraz ďalej žiť. Ak má niekto problém so slovom “musíme”, a chce skúšať nejaké výhrady že: “veď nič nemusím, iba umrieť”… Mno, je to detinské. Musíme prebrať za seba zodpovednosť, pokiaľ chceme žiť svoj život. Dospelý človek sa s týmto zmieri, dokonca sa teší a raduje. Pretože má k dispozícii tvorivú energiu. Sami sa môžeme rozhodnúť ako ju použijeme – vždy keď niečomu povieme áno inému musíme byť schopný povedať nie. Všetko niečo stojí, nedá sa byť “tak trochu tehotný”. Však? 🙂 Buď je žena tehotná alebo nie, tak trochu tehotná je detský štýl žitia. a na jeho základe si potom priťahujeme partnerov a situácie. Ako by povedali indiáni z románov: Howgh.

Stačí múdrostí na papieri, ak chcete spoznať kde ste, čo si o sebe myslíte a ako cítite; skutočne niečo zmeniť, a nie sa iba tváriť že chcete – choďte si to vyskúšať na tréning kde učia princíp Láskavého bojovníka / bojovníčky. A držím Vám palce pri tom, aby ste k sebe v momentoch kontaktovania sa s realitou telesnosti boli k sebe láskavý.

Srdečne

Marek Bohunický

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Všimnite si, ako sa v cvičení odráža náš životný štýl a naopak ako môžeme pomocou cvičení v hmote tela meniť svoje navyknuté vzorce správania:

– učíme sa znovu a znovu dôverovať múdrosti tela a svojho cítenia namiesto myslenia a snahy niekoho “ukecať” svojimi múdrosťami či vtiahnuť do emočných vzorcov

– myseľ konečne dostáva príležitosť byť ticho a pozorovať, namiesto stále verklíkovať nejaké ne-zmysly z éteru, pretože je konfrontovaná. Keď začneme byť veľmi mysliaci a filozofujúci, zasekávame sa v pohybe a nestíhame byť tu a teraz = stratíme koordináciu, rovnováhu a spojenie s partnerom

– partner nás svojimi akciami vedie do telesných polôh a situácií, ktoré si sami nevymyslíme = ak spravíme pohyby ktoré sme nikdy pretým nerobili, učíme sa byť načúvajúci a prijímajúci to čo je

– na úrovni mozgu a nervového systému sa dejú obrovské zmeny – mozog doslovne splastičnieva, a začína v nás voľnejšie tiecť energia

– zvyšuje sa naše vnímanie toho, kde energiu v sebe potláčame a prípadne kde sa hráme zbytočne na väčších než sme, pretože tak si iba myslíme že to “dáme” realita potvrdí ako na tom vlastne sme 🙂

– stávame sa autentickejšími, pretože reagujeme v reálnom čase na reálnu situáciu, bez prechádzajúcej prípravy (netušíme čo partner prinesie do telesnej  a emočnej komunikácie a ako na to budeme my reagovať)

Toto všetko sa postupne cez “zažívanú skúsenosť” stáva našim novým štýlom. Autentickosť, vnímanie načasovania a miery / intenzity. Hravosť. Prenáša sa to do reálneho každodenného života, pretože to reálne zažívame v hmote. Hmotný prejav je napríklad hlas a pohyb. Myšlienky a myslenie žije zo zemskej energie, čo je energia tela. Takže ak priveľa myslíme vykrádame telo ako špajzu počas štátnych sviatkov, ktoré ale trvajú príliš dlho. 

Musíme si vybrať, ako chceme od teraz ďalej žiť. Ak má niekto problém so slovom “musíme”, a chce skúšať nejaké výhrady že: “veď nič nemusím, iba umrieť”… Mno, je to detinské. Musíme prebrať za seba zodpovednosť, pokiaľ chceme žiť svoj život. Dospelý človek sa s týmto zmieri, dokonca sa teší a raduje. Pretože má k dispozícii tvorivú energiu. Sami sa môžeme rozhodnúť ako ju použijeme – vždy keď niečomu povieme áno inému musíme byť schopný povedať nie. Všetko niečo stojí, nedá sa byť “tak trochu tehotný”. Však? 🙂 Buď je žena tehotná alebo nie, tak trochu tehotná je detský štýl žitia. a na jeho základe si potom priťahujeme partnerov a situácie. Ako by povedali indiáni z románov: Howgh.

Stačí múdrostí na papieri, ak chcete spoznať kde ste, čo si o sebe myslíte a ako cítite; skutočne niečo zmeniť, a nie sa iba tváriť že chcete – choďte si to vyskúšať na tréning kde učia princíp Láskavého bojovníka / bojovníčky. A držím Vám palce pri tom, aby ste k sebe v momentoch kontaktovania sa s realitou telesnosti boli k sebe láskavý.

Srdečne

Marek Bohunický

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]