Srdečne Vás zdravím v druhej časti série o tom, ako nám môže feng shui pomôcť v rôznych vzťahových, zdravotných či pracovných témach.

V tomto diele budem konkrétnejší v tom, ako môže vyzerať práca s feng shui v teréne, o čo sa zaujímam, ukážem jedno konkrétne riešenie u klienta a čo to znamenalo pre neho ako zážitok a vplyv ktorý sám zaznamenal.

Je viacero začiatočných bodov, volajme ich motivácií, prečo si niekto nechá vypracovať feng shui projekt. Niekto o tom počul / čítal a je zvedavý, inému človeku to bolo doporučené napríklad nejakým terapeutom či praktikantom východnej medicíny, a podobne. Tak isto tento tzv. „nulový bod“ je rozdielny z pohľadu kondície klienta – zdravotné, finančné či vzťahové problémy. Ideme niečo upravovať v osobnom alebo pracovnom priestore. Žije ten človek sám, má rodinu, spolubývajúcich? 

Čiže ide v prvom rade o zadefinovanie zákazky. Druhou otázkou je cena podľa:
1) rozsahu práce – chce klient vypracovať kompletný projekt i s papierovou a elektronickou dokumentáciou pre neho, kde je rozmiestnenie nábytku, pomôcok, farieb a pod? Alebo ide o menej náročnú verziu . napr. kde je mu na mieste slovne ukázané a povedané čo treba urobiť a on si to značí sám? 
2) finančných schopností klienta – tým mienim koľko je klient schopný investovať do zmien – kúpa nábytku, vymaľovanie, doplnky ako kvety, symboly, obrazy, koberce a pod.

Toto sú prvé veci, ktoré si ujasníme v začiatku. Pokiaľ chce vypracovať kompletnú verziu, tak má v dokumentácii zaznačené všetko čo je vhodné a môže to časom podľa svojich možností upravovať. 

Druhá vlna zisťovania je napríklad:

– história miesta, kde stojí dom (či to napríklad nieje miesto bývalého pohrebiska či iného silového miesta),
– akú má históriu ( na čo bol používaný, čo sa v ňom stalo, necitlivé prerábky a pod),
– ak ide o byt v dome, tak aká je jeho história, predchádzajúci majitelia, ako bol získaný, či je v prenájme  a pod.
– aké pocity má klient/ka na tomto mieste, aké sú základné témy ktoré sa objavujú v živote, s tým súvisí i rodinná história – pôvodnej rodiny ( odkiaľ pochádza) a prípadne súčasnej rodiny (manželstvo, partnerstvo)

Prikladám i súhrn otázok ktoré si  je mimoriadne vhodné prejsť. Pretože v skutočnosti nech sa už rozprávame o čomkoľvek, vždy sa jedná o náš vzťah k niekomu či niečomu. Takže feng shui je proste harmonizácia vzťahov vo všeobecnosti. Používam napríklad otázky, ktoré vypracovali učitelia rodinných konštelácií Z. Šramová a I. Verny:

► Keď sa vaši rodičia, starí rodičia zosobášili, nezosobášili alebo sa rozišli, čo bolo príčinou?
► Mal otec/dedko alebo matka/babka predošlé dôležité vzťahy lásky? Bol zasnúbení s niekým iným?
► Koľko súrodencov (aj nevlastných) majú vaši rodičia/prarodičia a vy?
► Boli v rodine nejaké spontánne potraty, interupcie, mŕtvo narodené deti, skoré úmrtia detí?
► Bolo nejaké dieťa dané do mimorodičovskej starostlivosti? (pestúnstvo, detský domov, ústav, príbuzní)
► Bol niekto adoptovaný?
► Zomrela nejaká žena pri pôrode, resp. objavili sa závažné zdravotné komplikácie
(somatické, psychické) ako následok pôrodu?
► Bol v rodine niekto vážne chorý, alebo mal psychické problémy?
► Objavili sa v rodine nejaké chronické ochorenia alebo smrteľné nehody?
► Spáchal niekto v rodine samovraždu?
► Venuje sa niekto z rodiny riskantným športom, alebo má profesiu, v ktorej je jeho život vystavený ohrozeniu?
► Bol niekto z rodiny činiteľom alebo obeťou sexuálneho priestupku?
► Spáchal niekto v rodine zločin alebo bol vo väzení? Bol niekto obeťou trestného činu?
► Bol niekto z rodiny členom Hlinkovej gardy alebo inej nacistickej organizácie, alebo v ŠTB a pod.? V akej pozícii?
► Bol niekto z rodiny v koncentračnom tábore, alebo väznený a prenasledovaný za svoje politické presvedčenie počas vojny alebo komunizmu?
► Je vaša rodina viacnárodnostná?
► Zmenil niekto v rodine svoju náboženskú príslušnosť?
► Prišiel niekto z rodiny o majetok, alebo získal majetok na úkor druhých? (konfiškácie)
► Ukrýval sa niekto počas vojny a bol tak vylúčený zo spoločenstva?
► Bol niekto iným spôsobom vylúčený z rodiny?
► Máte svoju obľúbenú rozprávku z detstva (do 7. rokov), ku ktorej ste sa vracali? (spojenú s príjemnými pocitmi, alebo so vzrušením, či strachom)
► Máte v súčasnosti nejakú knihu, príbeh, film, ktoré vás špeciálne zaujali?
► Existujú nejaké dejinné udalosti, ktorým sa venujete viac alebo vás z nejakého dôvodu zaujímajú?

Toto sú totiž témy, o ktorých sa zvykne nehovoriť. Pre mňa sú indíciami, ktoré napovedajú o osude klienta a jeho koreňov. A nás môžu priamo ovplyvňovať napríklad v tom, kde a aký priestor si vyberieme na život a prácu. Máme dojem že si môžeme dovoliť či nemáme nárok bývať či pracovať podľa svojho najhlbšieho cítenia blahobytu? Prečo je to dôležité?

Pretože ak máme nastavené svoje priestory nevedomky tak aby udržovali a opakovali rodinnú či inú históriu (tzv. muzeálne zakonzervovanie), zmena rozostavenia môže znamenať tzv. „detoxikačné reakcie“ u klienta. Telesné, psychické i spirituálne. Toto je potrebné vziať do úvahy, sledovať klientove reakcie na návrhy zmien. Je nadšený, páči sa mu to, je neistý či dokonca sa objavuje smútok či hnev? Takže „detoxikačné reakcie“ sú rôzne, a znamenajú prechod od starého k novému, akúsi „smrť“ – ukončenie – toho čo mu nepatrí či už môže odísť z jeho života. A tak sa vytvorí priestor pre nové. 

Aké? Človeku sa vytvorí priestor žiť takú slobodu, ako je pre neho v hĺbke prirodzené. Ten typ vzťahov aký mu je prirodzený. Môže to znamenať zmenu dynamiky, komunikácie, priestoru na dýchanie a osobné šťastie pociťované až na úroveň fyzického tela. Čiže žitie svojho blahobytu v jednoduchosti a ľahkosti.

A práve toto často naše nevedomé rodinné osudy, pokiaľ sme s nimi nejako v zapletení, nedovoľujú.

Zoberme si teraz konkrétny prípad jedného klienta. 

Klient ako zákazku uviedol celkovú potrebu nájdenia si miesta v živote a vo vzťahoch. Je podnikateľ. Má partnerský život, kde s partnerkou majú každý svoj byt a stretávajú sa striedavo na viacerých miestach. Ide o feng shui pre byt v panelákovom dvanásť poschodovom dome, ktorý kúpil od svojich rodičov. Pociťuje potrebu celkového zlepšenia kvality zdravia (konkrétne problémy), intímneho života a práce. 

Prvé zisťovanie viedlo k tomu, že v byte klient trávi relatívne málo času a necíti sa tam útulne. Po otázkach ohľadne vlastníctva som zistil, že síce papierovo vlastní objekt, ale na pocitovej úrovni ho neprijal za vlastný vzhľadom k nedoriešeným rodinným vzťahom a oslabenému vzťahovému mostu s rodičmi. Že je prítomné nastavenie v zmysle: „ Ja nie som až taký dôležitý“.

Prvé pátranie nás zaviedlo do spálne, ktorá medzi iným predstavuje i partnersko – intímny vnútorný obraz . Keď som ju uvidel mierne som sa zhrozil a pochopil prečo sa mu „nedarí“ v partnerskom fungovaní. Ale to že ja to vnímam ešte nie je výhra, potrebné je aby sám klient bol ochotný cítiť a uvidieť atmosféru, ktorú má jeho byt a tuná konkrétne spálňa.

Popíšem ako to vyzeralo: 

V strede miestnosti veľká postel pre dvoch, čo bolo sľubné z pohľadu kapacity, zmestia sa dvaja. A potom prišlo ostatné: Na posteli úložiste všetkého možného, vedľa postele v záhlaví bubny, stojany, zbraň – agresívna hlučná energia, s tónom životného ohrozenia. Na stene vedľa postele visel akýsi vešiak z dosky, na ktorom boli zavesené rôzne ošatenia, kompletne preplnený a zahádzaný i pracovnými šatami. V rohu miestnosti sušiak na prádlo, na ktorom bolo toto už niekoľko dní. Žltá farba v priestore, ktorá bola vhodná na cca 17% pre účel spálne. Komoda oproti postele, vedľa nej stará rozbitá stolička. Čo v prvom rade zastavovalo prúdenie energie v miestnosti, pretože tam bolo potrebné aby miestnosť dýchala, a ju zmenšovalo. Súčasne jej vrchná časť slúžila ako odkladište kadejakých vecí, tzv. „neviem kam s týmto tak to dám sem“. 

To je vymenovanie v skratke. Zaujímavé to začalo byť hneď v momente, keď som klientovi navrhol, aby sa pozrel na priestor z pohľadu vonkajšieho pozorovateľa. Že aký má dojem z atmosféry. Jeho vlastné slová boli: „Ako robotnícka šatňa“. Toto bola teda jeho energia, v ktorej mal nastavený partnerský a sexuálny život. Zdalo sa že ho to šokovalo. Tak sme postupne začali hneď na mieste premiestňovať nábytok, odnášať a odmontovávať desivý vešiak s celou horou špinavého šatstva, bubny, zbraň, vešiak, violončelo a podobne preč. Asi ste si už všimli, že miestnosť bola skôr skladisko než spálňa. A adekvátne k veľkosti zmeny i klient začínal byť podráždený, nahnevaný a až pri vysvetlení čo ktorá časť v spálni pre neho znamená v intímnom živote bol ochotný sa to pozrieť. Česť mu, že si dovolil kompletnú zmenu pre ten moment. Bolo na ňom visieť že je unavený a hlboko ho to zasiahlo. 

To čo dostal ako úlohu, bolo vymaľovať zo žltej na tehlovo červenú, na stenu oproti postele dať svoj obraz aby sa videl že je dôležitý, na stenu nad postelou zavesit spoločný obraz jeho a partnerky, a pridať na jednu stenu obraz s motívom lesa a prírody. Pridali sme lampu pre intímne osvetlenie na večer.

Takto vyzerala okamžitá lacná zmena po prvej návšteve:

C:\Users\admin\Desktop\feng shui Michal Pezinok\IMG_2033.JPG

A toto bola iba jedna izba ☺. Ostatné už klienta čaká na jeho dokončenie. Aby mohol prijať že byt mu právom patrí, vytvoril si v ňom útulné prostredie, kde môže oddychovať, pracovať a i zdieľať radostné intímne chvíle s partnerkou.

V budúcom čísle ukážem prácu v byte klientky, pridám pár podstatných informácií a začneme súťaž pre Vás čitateľov o nastavenie feng shui harmónie buď u Vás doma alebo v práci. 

Srdečne

Marek Bohunický